Etap XVIII „Z Islandii na Wyspy Owcze” - BlueLog - Rejsy i Szkolenia Żeglarskie
Etap XVIII „Z Islandii na Wyspy Owcze”

Etap XVIII „Z Islandii na Wyspy Owcze”

Akureyri/Islandia – Torshavn/Wyspy Owcze

03.09.2023 – 12.09.2023 – 10 dni

Cena: 960 EUR + PPP (portowe prowiant paliwo)

Rozpoczynamy w Akureyri na północny Islandii. Zaopatrzenie, szybki przegląd jednostki i w drogę! Koło podbiegunowe, wieloryby, fiordy! Wielka żeglarska przygoda czeka! A po trudach żeglugi cieplutki basen termalny w prawie każdym porcie! Na obiad świeży dorsz? Dziki łosoś? Najlepiej własnoręcznie złowiony! Dorsze prosto z wody będą naszym głównym składnikiem diety! Najpierw jednak gonitwa za największymi ssakami na planecie! Wieloryby wykorzystują Eyjafiordur do całodziennych zabaw. A poza fiordem? Ponoć można tam spotkać nawet płetwala błękitnego. Ważnym punktem naszej podróży będzie przekroczenie Koła Podbiegunowego. To jedno z żeglarskich osiągnięć na liście „must be” prawdopodobnie każdego żeglarza! Dla odważnych kąpiel w Oceanie Arktycznym. Dalej zwiedzać będziemy wyspę Grimsey i poznawać jej mieszkańców (prześmieszne maskonury). Są one też bardzo smaczne, więc na pewno znajdą się w kambuzie. Oprócz maskonurów mieszka tam około 30 osób, mamy tam już kilkoro znajomych. Zapoznamy się z islandzką gościnnością! Kolejne dni będziemy poświęcać na eksplorację malowniczych fiordów i miejsc, gdzie człowiek dociera bardzo rzadko. W wioskach takich jak Neskaupstadur czy Vopnafiordur, odwiedziny przez jacht to wydarzenie! Duża polska bandera przyciąga lokalsów i turystów. W tym czasie skorzystamy również z dobra narodowego Islandii! Wód termalnych, dostępnych w każdym basenie – z widokiem na jeszcze białe szczyty górskie. Spróbujemy złowić dzikiego łososia u ujścia najsłynniejszych na świecie łowisk-rzek tego gatunku ryby.

Z Islandii skok na Wyspy Owcze.

Mroczna bajka – te słowa najlepiej opisują klimat Wysp Owczych. Położone po środku morza norweskiego charakteryzują się unikatowym na skalę światową klimatem. Znamy te rejony dobrze, ale co roku odkrywamy, nowe i nieznane jeszcze oblicze Wysp Owczych i Szetlandów. Silne wiatry, mgły, niskie chmury, pogoda jak w ruletce tworzą niesamowitą atmosferę tego regionu. W połączeniu ze skałami wyrastającymi prosto z wody, nawet do wysokości ponad 800 m n.p.m. sprawiają, że jest to niezwykle piękny i tajemniczy zakątek naszego globu. Naszym zdaniem, każdy powinien choć raz zobaczyć te wyspy. A najlepiej z pokładu jachtu! Jest to bardzo burzliwy rejon, o szybko zmieniających się warunkach atmosferycznych. Płynąc z nami szczególnie pamiętaj, że morze to nieokiełznany żywioł, który lubi mieszać w planach. Z naszego doświadczenia, w takim czasie spokojnie zrobimy 100% planu na tej trasie, a jak pogoda pozwoli, mamy przygotowany szerszy plan.

Startujemy na Owcze z Islandzkiego Neskaupdatur, dzięki czemu droga na Wyspy Owcze będzie możliwie krótka. Po dwóch, trzech dobach żeglugi ujrzymy pierwsze skały, a po chwili i pierwszy port – Klaksvik. Zatrzymamy się tam tylko na chwilę, aby uzupełnić wodę i paliwo. Docelowo dotrzemy do Tornshavn. Tam “wymienimy” jacht na 9 osobowego busa i zwidzimy najważniejsze punkty na wyspach. Na wojaże po wyspach planujemy minimalnie dwa pełne dni. Pierwszego zwiedzimy północną część, a drugiego południową. Czeka nas trochę trekkingu, także przygotujcie dobre buty, samochód nie wszędzie dojedzie.

Czeka nas około 150 – 200 godzin żeglugi, również po wodach pływowych, rejs spełnia wymogi stażowe po wodach pływowych, stawiane przez PZŻ.

Cena zawiera:

  • Czarter jachtu
  • Przygotowanie jednostki do wyprawy
  • Opiekę kapitana
  • Ubezpieczenie załogi na jachcie w czasie rejsu (NNW i KL)

Cena nie zawiera:

  • Dojazdu na start rejsu i powrotu
  • Zalecanego dodatkowego ubezpieczenia podczas przebywania na lądzie
  • Kasy jachtowej (prowiant, paliwo, porty)
  • Przypominamy, że zgodnie z żeglarską tradycją kapitan nie dokłada się do kasy jachtowej, a jeżeli załoga zdecyduje o zjedzeniu posiłku poza jachtem, rachunek kapitana powinien być uregulowany z kasy jachtowej.

Jeśli chcesz wziąć udział w rejsie, wypełnij formularz, a my prześlemy umowę uczestnictwa.

Zapisz się
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Instagram